TEKSTI ORIGJINAL

Ka dal baba i prin dasmes
ne ket dit o plot gezim
sa her hyn e del prej valles
mer urim e jep urim
Sa ni mal osht gzimi i nanes
dit e madhe sot ka prit
urojn dajt dhe vllaznia
u trashegofshi qifti ri

Lu tupana bini pa pushue
e lum e lum qe prita o
djalin me martue
2x

Uron baba uron nana
djalin me gjith nuse
e kalofshit t'lumtur jeten
si kjo dit e gzume
2x

Motra e bija i prin valles
nuk dojn sonte me pushu
ku ka gzim ma t'madh se sonte
vlla ma t'mirin me martu
Niset kanga edhe vallja
tan dasmort rrehin shuplak
nusja e dhandri si dy lule
po na vin dal ngadal

Lu tupana bini pa pushue
e lum e lum qe prita o
djalin me martue
2x

Uron baba uron nana
djalin me gjith nuse
e kalofshit t'lumtur jeten
si kjo dit e gzume
2x


Po thot vllau jon o jam i rie
o nuk martona pa shoqnie

O pa shoqni o pa jarana
o se i ri o ma nuk bana
2x

Po thot vllau jon o jam i pasur
o nuk martona pa ba dasem

O pa ba dasem me tupana
o se i ri o ma nuk bana
2x


O hajde hajde oj zemer
o rrushi Drenices hej
o rrushi Drenices hej

O je ma e mira oj zemer
nder lulet e stines hej
nder lulet e stines hej

O hajde hajde oj zemer
o rrushi Tetoves hej
o rrushi Tetoves hej

O je ma e mira oj zemer
nder lulet e botes hej
nder lulet e botes hej

O hajde hajde oj zemer
rrushi Gostivarit hej
rrushi Gostivarit hej

O je ma e mira oj zemer
nder lulet e malit hej
nder lulet e malit hej

📋 TEKSTI I KARTOLINËS

Teksti i kartolinës duhet të përmbajë 1-6 rreshta:

ThenieShqip v5.0 © 2024