Teksti Origjinal

Hajde kaleshe e xhixhose dhe moj
Malli ç'me ka marre
Epo malli ç'me ka marre dhe moj
Pa vajtur nje jave

Hajde ti kur jeshe çupe dhe moj
Une kur jesha djale
Epo dashurine qe keshem dhe moj
Mbaje mend ta mbajme

...

Dallendyshe e vogel o
Dale dale
Moj dallendyshe e vogel o
Dale me ngadale

Do vish me ne apo jo
Dale dale
Moj do vish me ne apo jo
Dale me ngadale

Pritme sa te rritem o
Dale dale
Moj pritem sa te rritem o
Dale me ngadale

Te behem sa shoqet o
Dale dale
Moj te behem sa shoqet o
Dale me ngadale

...

Tumankuqe moj belholle
Ta bej me sy ma ben me dore x2

Me shtepia me derrasa
Dil moj kaleshe se plasa x2

Dil moj dil ti ne dritare
Vajze çame lozonjare x2

Zbriti shkallet nji nga nji
Sa ta shoh syrin e zi x2

...

Qaj minushi qaj bilbili
Qaj Resul aga x2

Jane mbledhur dhe po pine
Ne nje kafene x2

Te bukur grua qe paske
Bre minush aga x2

Ku e njeh ku e ke pare
Qe ma ke molloris x2

E pashe nje dite ne krua
Tek po mbushte uje x2

I dhashe shamine e dores
Ajo ma pastroi
I thashe nja dy tri fjale
Ajo m'i pranoi

...

Tere vreshtat i brodha
Rrush tek buza jote zgjodha x2

Ne nje vreshte salizjote
Çova rrush tek buza jote
Çova rrush tek buza jote
Nje nje vreshte salizjote

Ç'i kane thene asaj sateme
Qe s'e do sevdane tone x2

Ç'i kane thene te jatit e
Shkon ne rruge e nuk me flet
Shkon ne rruge e nuk me flet
Ç'i kane thene te jatot e

📋 Teksti i Kartolinës

Seleksiono 1-6 rreshta nga teksti origjinal dhe tërhiqi/ngjiti në hapësirën e mëposhtëme:Kartolina v4.0 © 2021