Teksti Origjinal

(Kenge gegërishte)

Me u ra tërthoreve në trup
Me ndie andjet tue lehë
Me ra mbas xixave n'pup
Me u ndjetë dhimbjeve n'teh
Me shkel parashëm n'për tokë
N'venë t'fjalëve mos me u deh
Me i ndreqë muret me kokë
Me thanë fat kobi ku je
Mos me dashtë ngushëllim
Me folë pa hile me mikun
M'u varë n'çengelin tim
Me ndezë kandila të fikun
Me i vënë vetimët ne sy
Me mat me dorë në zemër
Me gjerbë e mos me pështy
Me prek Akilin ne themër
Ndër sqota mos me u mekë
Me dashte si me vdekë
Me vdeke si me luejtë

📋 Teksti i Kartolinës

Seleksiono 1-6 rreshta nga teksti origjinal dhe tërhiqi/ngjiti në hapësirën e mëposhtëme:Kartolina v4.0 © 2021