Më mbaj mend (për 1 muaj)


Tema: Poezi Për Atdheun

Une Kam Un!

Kam vdekur nje nate
Shum here kam vdekur
Nje vrasje me ''fjale''
Kockat m'i ka prekur

Istikam i gjeneralit
I shembur ne kohe
Un ''roje''ne bjeshke
M'goditen..OH!

Me vrau miqesia
Me lisa me male
T'pergjerova n'kohe
S'hetove.. OH!

Meditoj naten
Gjumi me do shkurte
Zgjohem rrembej shpaten
OH! Enderrr e purpurte..

Dhimbjet shpirtit
Po ia besoj nates
U shofte si zjarri
''teh me teh te shpates''!

p.s.
I than Lendines
E cfar nuk i than
Lendina per lisat
OH!Hekur bluan han

Tani ''qeshqesha''
Dicka..rikujtim
Enderroj per lisat
Lisa t malit t'im

Nje lot nje dite
N'magjistrale m'piku
Folea e gjumit..
OF!iku, me iku

Folea e premtimit
FITUAR PER LISIN
Lis tjeter e mori
Me bekoi fisin..

Gezoje-i thash
O lis i malit
Me 7 pale dry
Mbyllja porten hallit..

Mes rruges ndalova
Udhetoja largesive
''SULMIN QE GELLTITA''
Me i rend se i shkive


p.s
Lutem per lisin
Per degen e tij
I fale nga jeta ime
Vite pakufi..

Per lisin lutem
''xhaxhin enver''
N'kullen e jetes
T keni vec PRANVERE!

Une rrenje e thelle
Ne male me debore
Jetoj cdo pranvere
Dhe barte kurore


Jam keshtu si jam
Fare c'armatosur
O ZOT fal 'stuhine'
Qe m'ka sakatosur

Sikure t'ish stuhia
Nga nje bote tjeter
Do e qaja me dhemb
Si ne kohe te vjeter..

Por bota e lisit
Zbut' vendim te eger
Mirupfashim lis
Ne boten tjeter

Rritu me plot dege
Rrenje tek rrenja jote
T'liserohet ardhmeria
E lavdise kastriote.

- poezi nga Kembana


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  1


Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet