Më mbaj mend (për 1 muaj)

Ilir Shaqiri - Diadem E Trimeris

Ju lutemi që korrigjimet të jenë sa më të sakta.
Faleminderit për kohën tuaj!

Gjuha origjinale e këngës


Teksti origjinal i këngës
Komandant,
Komandant na thinjen floket,TI po mbetë i ri.
Pak na ndrit,pak na ndrit ky diell i voket,
c`prej kur ike Ti..
Komandant,
Amaneti yt na vlon ne gji ohhoo ohoo

Do te dal njiher andej nga brigjet,andej nga brigjet
Ndoshta zeri i tij pergjigjet,
Do te dal njeher andej nga malet,andej nga malet
Ndoshta Shpirti Tij ringjallet,do te ringjallet

Krejt cfar kishte t`shenjte Shqiperia,Shqiperia
Kishte zbrit mbi supe te tija,Shqiperia...

Grupi
Dridh o Lum i madhi Lum,qe sjell vale e gure shume
Qe shkon udhes me bucime,dhe mbush malet me gjëmime
Si s'të lodhi udhë ë gjat pa u ndalur ditë as natë,
Shqipërsisë çka i ka ngjarë
Ti të gjitha i ke parë,
I ke pare i ke ndegjuar kur pranë teje kan kaluar
Të kan djegur e coptuar,kan pervjedhur e kan helmuar,
Heu parë e ke ti
Heu robërin,
Heu që ka dridhur Shqipërinë

O Toka ime shkrum e hi,ne shekuj nate,zi e tmerr
Sa hape syte mbiu bar i ri,o guri qarkut trimeri
Po t`del nga toka nje gjemim,ndare ne dy copa,trupi im
Perplaset Vala ne bregun tim,derdhen dy Drinat ne nje Drin
O kush ju tha se kemi vdekur?
Se Djem Kosoves s`i kan mbetur?
O per kete Qiell e per kete Dhe
Plumba nuk kan sa jemi Ne!!
Nga rrafshi jone e gjer ne vreshta
Udhen na e lshon edhe Vdekja
O per kete Qiell e per ket Dhe
Plumba nuk kan sa jemi Ne!!!

Dridh o Lum i madhi Lum
Dridh o lum i madhi Lum
Heu parë e ke ti
Heu robërinë
Heu që kan dridhur Shqipërinë.

O kush ju tha se kemi vdekur?
Se Djem Kosoves s`i kan mbetur?
O per kete Qiell e per kete Dhe
Plumba nuk kan sa jemi Ne!!
Nga rrafshi jone e gjer ne vreshta
Udhen na e lshon edhe Vdekja
OO kush ju tha se kemi vdekur?
Se Djem Kosoves s`i kan mbetur?
O per kete Qiell e per kete Dhe
Plumba nuk kan sa jemi Ne!!
Nga rrafshi jone e gjer ne vreshta
Udhen na e lshon edhe Vdekja
O per kete Qiell e per ket Dhe
Plumba nuk kan sa jemi Ne!!!
O per kete Qiell e per ket Dhe
Plumba nuk kan sa jemi Ne!!!
Gjuha e përkthimit


Titulli i përkthyer:


Teksti i përkthyer:


(Mund të lihet bosh)