Më mbaj mend (për 1 muaj)

Motrat Mustafa - 80 Vjet Pa E Gjetur Udhen

Ju lutemi që përkthimi të jetë sa më i saktë dhe pa përdorur Google Translate.
Faleminderit për kohën tuaj!

Gjuha origjinale e këngës


Teksti origjinal i këngës
o bajshin fjale do krajli
dojn kosoven per me gri e
dojn kosoven me shkatrrue
zogjt e saj o me i verbue
me i terbu or zogjt e diellit
mos me ilan me flutrue qiellit
mos me ilan me msue abetaren
mizorisht me msue sfetisllaven

o nje i .......... duhet n'shpi
mos me ulan shqiptarve republik
mos me i lan shqiptart tbashkuar
se ballkanin kan rrezikuar
se shqiptareve duhet ule koken
paraqesin ne krejt evropen
dhe nje her po t'bejm kureshtje
per t'vertet shesim genjeshtern
nuk guxojn t'bejn paradokse
se t'radhtojn kishen ortodokse

o beograd kafaz me shtriga
nuk ban gjithe o me intriga
me intriga anti shqiptare
per tertura mbi gjak e varre
se shqiptaret jan aj popull
autokton n'zemer t'evropes
se shqiptaret jan nje vlla
padrejtsisht nje her jan n'da
padrejtsisht nje her u humben
80 vjet pa e gjetur udhen

o mjer krajli po se ke kuptuar
cde te thot trup i bashkuar
mjer krajli po se ke pa
si bashkohet nje trup i ndam
kcyr krajli ti ruje koken
kurr s'bashkohet qielli me token
se shqiptaret durojn krimin
der ather kur t'humbin durimin
se at dit kur te vjen mejdani
kan me t'djeg ne zjarr vullkani

se at dit kur te vjen mejdani
kan me t'djeg ne zjarr vullkani
Gjuha e përkthimit


Titulli i përkthyer:


Teksti i përkthyer:


(Mund të lihet bosh)