Më mbaj mend (për 1 muaj)

Hyrja është kryer me sukses!

Suzana Qatipi - Kur Je Në Rresht Me Partizanët

Ju lutemi që përkthimi të jetë sa më i saktë dhe pa përdorur Google Translate.
Faleminderit për kohën tuaj!

Gjuha origjinale e këngës


Teksti origjinal i këngës
I.
Nje shok une kisha, nje syshkendije
qe erdhi nje mbremje partisan
Ku shkon i them ti je femije
e pushka mbi koke te del.

II.
Mbi bore ne ecnim dhe mbi gure te serte
I ngrire o vogelush I them une,
Do rrime te forte ne kambe gjithe jeten
se i poqem kembet ne keto udhe.

Refreni

Ai ne faqe vinte armen
e buzeqeshte gjithnje ai
kur je ne rresht me partizane
ti rritesh shpejt sa er'e malit.

III.
Nje vogelush ne kishim me arme
qe fluturonte neper predha
Dhe thosh' kur jam me partizane
me duken plumbat harabela.

IV.
Kalojme lugine, e qafe, e koder
me kengen tone qe nuk ndalej
e rritej luftetari i vogel
e balli I doli permbi male.

Refreni

Ai ne faqe vinte armen
dhe buzeqeshte gjithnje ai
kur je ne rresht me partizane
ti rritesh shpejt sa er'e malit.
Gjuha e përkthimit


Titulli i përkthyer:


Teksti i përkthyer:


(Mund të lihet bosh)