Më mbaj mend (për 1 muaj)

Shaqir Cërvadiku - Këngë Për Fazli Grajqevcin

Ju lutemi që përkthimi të jetë sa më i saktë dhe pa përdorur Google Translate.
Faleminderit për kohën tuaj!

Gjuha origjinale e këngës


Teksti origjinal i këngës
Heejj
thon per vdekjen niiheer te shkyym
thon per jeten diisaher liind
Vdekja e shkym vdekjen me rrotull
Por jeta lind ni jet me ni pooopuuull
Mund te pihet me ni lug deti
Mund te bjen dheee i ziu termeti
Me ni lug deti mund te pihet
Por ni popull nuk mund te liiidheeet

Let perzihen tok e det
Kush nuk vdes per flamur tvet
O njeri pa shikoj ret
Jeta ka ni diiieeell por aj po te nxeen

Rinin ta shuuuan poeti Fazli
Per flamur e tdrejta dhe barazi
Vran Fazli Grajqefsi te vran
Por ni popolll nzemer tee maanee
Udba i gjaakosi trupin e poetit
E vrane bishat qe kishin trup tnjerit
Gjaku i Fazliut eee ngjeh flamurin
Iiii rriti shqipet dhe i perkuuuniii

Let perzihen tok e det
Kush nuk vdes per flamur tvet
O njeri pa shikoj ret
Jeta ka ni diiieeell por aj po te nxeen

Fazliuu kish vdekur udba trupin i mori
Thuj e gjeta tvdekur ti doktorr sokoli
Jooo ore te poshter nuk nenshkruaj krimin
Lajmruan miq e shooke na e vraan bylbylin
Zvajtojn gjasht motrat per tvoglin vllaa
Ulen miq e shok thue asgja ska ngjaa
Loti sdel pej burrit e fisi bon gajret
Kurban i flamurit dikush foli shpeeejt

Let perzihen tok e det
Kush nuk vdes per flamur tvet
O njeri pa shikoj ret
Jeta ka ni diiieeell por aj po te nxeen

Dheu te qoft i leeht o Fazli grajqefsi
Heeejj te kujtojmo ooooh
Heejj po brez pas brezi o heeejjj
Gjuha e përkthimit


Titulli i përkthyer:


Teksti i përkthyer:


(Mund të lihet bosh)