Më mbaj mend (për 1 muaj)

Kenge Per Femije - Kujtoj Mesuesin

Ju lutemi që përkthimi të jetë sa më i saktë dhe pa përdorur Google Translate.
Faleminderit për kohën tuaj!

Gjuha origjinale e këngës


Teksti origjinal i këngës
Pati ikur mesuesi im ne turqi
une abetaren e laga me lot.
Ne zemer me hyri fytyra e tij
dhe s´me hiqet as sot.

I vogel isha atehere
pak dija jeta
me dukej loje e defrim
pa ngado qe shkoja
kudo qe vija
shihja fytyren
e mesuesit tim.

Degjoja zerin e tij te dashur
binte zilja
per ne mesim degjoja zerin e tij te dridhur:
´´A e di c´eshte mergimi ti Agim?"

Por un s'e dija
s'e kuptoja dot
,se c'ishte mergimi
dhe Anadolli,
syte e mesuesit
ishin me lot,
ate dite qe fshati e percolli.

Kaluan dite kaluan vjet librin nga dora s´e leshova ne banka te shkolles edhe ne jete punet e kesaj toke mesova.
Mesova une se c'ishte mergimi!? Shtepia pa plane, sofra pa buke!?
Mesova une se pse mesuesi im me la e mori te largeten rruge!
buka e embel e lagur me lot e kam te vjerrur ne shtepi
Sot kur edhe vete me ditar
dal perpara nxenseve te mi
e kujtoj mesuesin tim te pare
arratisur larg ne turqi.
Gjuha e përkthimit


Titulli i përkthyer:


Teksti i përkthyer:


(Mund të lihet bosh)