Më mbaj mend (për 1 muaj)

Resmije Zeqiri - Deshmoret E Kombit

Ju lutemi që përkthimi të jetë sa më i saktë dhe pa përdorur Google Translate.
Faleminderit për kohën tuaj!

Gjuha origjinale e këngës


Teksti origjinal i këngës
Hej ket kange qe jam tuj kendu e
Tan deshmoreve ja kam kushtu e
Qe nga Dibra ne Kumanove
Shume djem te ri o rane deshmore

Jane bashku trimat e shqiptarit
Ballin tone? sllavo maqedonin
Nga Tetova dhe Kumanova
Vijne nga Shkupi e Kerçova

Therret Liseca Haraçinen
Struge e Ohrin dhe Shipkovicen
Manastirin edhe Likoven
Sellcen thirre dhe Shemshoven

Mos harrojme o Gostivarin
Motrat time Sharrin e Korabin
Vjen Çegrani edhe Forina
Tane Gradeci dhe Negotina

Vjen Poroi me tradite kombetare
Per lirie po pyt shqiptare
Folin trimat e prekjes se pushkes
Sikur djemte o e Radushes

Ne kala do ta shkruajme emrin
N'Shipkovice do ta mbajme kuvendin
Le ta dije shkjau i zi e
Se kjo toke quhet Iliri e

Mos t'harrojme Kosoven tone
Me te shtrenjten o Shqiperine nane
Besa bese o me flamur e
Se kete toke nuk e leshojme kurre

Nuk e leshojme kurre
Gjuha e përkthimit


Titulli i përkthyer:


Teksti i përkthyer:


(Mund të lihet bosh)