Më mbaj mend (për 1 muaj)

Irini Qirjako - Dhenderr Te Ben Motra

Ju lutemi që përkthimi të jetë sa më i saktë dhe pa përdorur Google Translate.
Faleminderit për kohën tuaj!

Gjuha origjinale e këngës


Teksti origjinal i këngës
irini
me ike i vogel
rrugeve te botes
kthehu te bej dhenderr
o i miri mtres
e lule mbijne shume
por jo si tek ne
vajza shqipetare
;era menekshe.

selimi
dashuria jote
me rriti cdo dite
nje moter si tyja moj
vlen sa perendite
e ne kurbet u rrita
pash vajza si drite
vec kjo shqipetarja moj
;me hyri ne shpirte.

ref.x2.
vajz nga shqiperia
nga viset e mija
lum moj kush e ka
nuse per vella.

irini.
kostum dhenderrie
porosita vete
motra per vellane
dhe shpirtin e jep
o hajde vella xhani
o me trashegime
me i miri botes
;je per zemren time.

selimi.
sme verbuan dritat
as dhe pasuria
para kesaj vajze moj
nga viset e mija
e ska si toka jote
motra me ka thene
si vajzat shqiptare moj
;zoti me nuk bene.
Gjuha e përkthimit


Titulli i përkthyer:


Teksti i përkthyer:


(Mund të lihet bosh)