Më mbaj mend (për 1 muaj)

Gjin Dona - Prenge Mark Kola

Ju lutemi që përkthimi të jetë sa më i saktë dhe pa përdorur Google Translate.
Faleminderit për kohën tuaj!

Gjuha origjinale e këngës


Teksti origjinal i këngës
Preng Markola derë e parë
E ka njoh Shqipnia mbarë
N'dash për gisht e n'dash për urti
Tan Mirdites i ka pri

Sa t'jet dita e sa t'jet moti
S'e harron birin Oroshi
Sa t'i bjeri dielli tokes
Do t'rrojë emni i Preng Markoles

REFRENI x2
Preng Markola prej Mirditet
gjithkah folet për të flitet
Dal prej derës kapidanit
Ia ka shtën urdinë dushmanit

Ka bien dielli e ka merr hana
Preng Markolë nuk ban ma nana

Mal me mal kapton një fjalë
Kush asht trim n'Vraninë me dal
Një jetë e ka, një burrë Mirdite
Ndër shok t'vet porsi yll drite

Vesh e mbath armët shtrëngue
Thu se krushk asht nis me shkue
Se për atdhe e trojet t'veta
Nuk i dhimbsen as gjaja e as jeta

REFRENI x2
Preng Markola prej Mirditet
gjithkah folet për të flitet
Dal prej derës kapidanit
Ia ka shtën urdinë dushmanit

Ka bien dielli e ka merr hana
Preng Markolë nuk ban ma nana (x2)
Gjuha e përkthimit


Titulli i përkthyer:


Teksti i përkthyer:


(Mund të lihet bosh)