Më mbaj mend (për 1 muaj)

Vellezerit Lleshi - Coronavirusi

Ju lutemi që përkthimi të jetë sa më i saktë dhe pa përdorur Google Translate.
Faleminderit për kohën tuaj!

Gjuha origjinale e këngës


Teksti origjinal i këngës
Hej prap nga Kina e Mao Ce Dunit,
na ka ardh virusi i fundit.
Në ekran doli i gjati,
thotë ‘or popull bonu gati’.
Na ka ardh virus korona,
s’po na len në hallet tona.
Merrni vesh ç’a ju them unë,
me i la duart me sapun.
Mos me ç’u dorën ku s’duhet.
Hej mos me u kru as kur të kruhet.
Hej sa ka ardh virus korona.
Dasëm bojnë farmacitë tona
Rrisin çmimet për dekik.
Maska gjen vetëm me mik.
Analistë e gazetar,
ne ekran tash të pare.
Dje një plak ka ndërrue jetë,
Sa i pat mush 98,
Në për studio nisin vajin
Hej krej virusit ia lanë fajin.
Hej jemi popull me traditë,
Nuk e njofim fjalën frikë,
I kem zemrat prej çelikut.
Kala buzë Adriatikut,
Dhe kësaj herë si gjithmonë,
Na kët luftë do ta fitojmë,
Për mjekësi të parët jemi,
dhe vaksinën gati e kemi.
Hudhra, spec e raki fshati,
Hej ik virusi në pikat e vrapit.
Gjuha e përkthimit


Titulli i përkthyer:


Teksti i përkthyer:


(Mund të lihet bosh)