Më mbaj mend (për 1 muaj)

Ilir Shaqiri - Adem Demaçi

Ju lutemi që përkthimi të jetë sa më i saktë dhe pa përdorur Google Translate.
Faleminderit për kohën tuaj!

Gjuha origjinale e këngës


Teksti origjinal i këngës
Hej… Sa ditë t’lufts nji rreze drite, lindë e u rrit nji zog i shqipes flakadani i lirisë ti qendronte Dardanisë, flakadani i lirisë ti qendronte Dardanisë;
Si shqiponjë n'mes t'bajrakut biri popullit Adem Demaçi, n’ballë të kombit shqiptarisë udhëheqë vallen e lirisë,
Si shqiponjë n'mes t'bajrakut biri popullit Adem Demaçi, n’ballë të kombit shqiptarisë udhëheqë vallen e lirisë;
Hej… Ky djalosh i nanë lokes shkelqim t’ri i dha Kosovës, u dha zemër për atdheun si sternipi Skenderbeut, u dha zemër për atdheun si sternipi Skenderbeut…
Si shqiponjë n'mes t'bajrakut biri popullit Adem Demaçi, n’ballë të kombit shqiptarisë udhëheqë vallen e lirisë,
Si shqiponjë n'mes t'bajrakut biri popullit Adem Demaçi, n’ballë të kombit shqiptarisë udhëheqë vallen e lirisë;
Hej… 30 vjet nepër burgje kurrë s’u trembe s’u perkule, nepër kampe t’perqendrimit, këmbë graniti besa e trimit, nepër kampe t’perqendrimit, këmbë graniti besa e trimit…
Si shqiponjë n'mes t'bajrakut biri popullit Adem Demaçi, n’ballë të kombit shqiptarisë udhëheqë vallen e lirisë,
Si shqiponjë n'mes t'bajrakut biri popullit Adem Demaçi, n’ballë të kombit shqiptarisë udhëheqë vallen e lirisë;
Hej… Jehone dha kushtrimi popullit, rrofsh Adem simboli kombit, i madh e i vogel jem betue për Kosovën me luftue, i madh e i vogel jem betue krejt Kosovën me çlirue…
Si shqiponjë n'mes t'bajrakut biri popullit Adem Demaçi, n’ballë të kombit shqiptarisë udhëheqë vallen e lirisë,
Si shqiponjë n'mes t'bajrakut biri popullit Adem Demaçi, n’ballë të kombit shqiptarisë udhëheqë vallen e lirisë.
Gjuha e përkthimit


Titulli i përkthyer:


Teksti i përkthyer:


(Mund të lihet bosh)