Tema: Poezi Për Ëndrrat


Ëndrra

Hyjnë pa zhurmë,plot qetësi
Neve na nxisin fantazi
Kur nata hedh mantelin e zi
Gjumi na buzëqesh plot dashuri

Aq sa ka qielli yje
Aq sa ka gjethe në pyje
Aq të panumërta janë kto dëshira
Që më trokasin në dhomë për tmë dhënë magjira

Janë rojet tona në fëmirij
Që natën na japin lumturi
Na ndihmojn të shohim gjithçka disi tjetër
Na I hedhin fantazirat në letër.

Ëndrra bukurinë natës I jep
Botë magjike ndodhen në çdo cep
Hëna më ndriçoi rrugën për n'hapsirë
Dhe papritur trend I ëndrrave u duk n'errësirë

Shikoj mrekullira jashtë tek hapsira
Shikoj magjira e çudira
Shikoj jashtë botës sonë
Por dalëngadalë po bëhej vonë
Yjet e planetet të flenë donë
Prandaj të kthehem në shtrat më thonë

Mirupafshim I them qiellit
Natën e mirë I them diellit
Gjum të ëmbël I them yllit
Pastaj dëgjoj trenin tek I bjen fyellit.

Morëm rrugën nga shkuam ne
Përmes rrugës së qumshtit tashmë të mbuluar me re
U ula në shtrat me mendime të ëmbla
Dhe mendova se fëmirija s'quhet e tillë pa ëndrra.

- Poezi nga Kristina Keka{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0