Më mbaj mend (për 1 muaj)

Latif Koci
  • Vendlindja:
  • Kavaje 
  • Mosha:
  • 68 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 3 Shtator 1951
  • Shenja e Horoskopit:
  • ♍ Virgjeresha
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  1 / Votuan:  2

Latif Koci është këngëtar i njohur. Lindi ne qytetin e Kavajes ku dhe filloi karrieren artistike si kengetar amator. Me vone kalon me Ansamblin e rrethit te Durrsit si kengetar profesionist dhe si valltar.

Ne vitin 1973, merr pjese per here te pare ne Festivalin Kombetar Folklorik ne Gjirokaster. Rikthehet serisht ne kete festival ne vitin 1978 me grupin çam te Rrogozhines, me kengen e "Çelo Mezanit", duke marre çmimin e pare si grup dhe si kengetar solist. Nderohet me çmimin e dyte me kengen "Pushken Ne Sy Mban Myslym Peza".

Pas vitit 1992, perfaqeson rrethin e Durrsit ne Festivalet e Kenges Qytetare ne Berat, Elbasan dhe ne Tirane. Eshte autor i disa teksteve te kenges se kultivuar popullore.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Komente

1


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet
Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem
Shiko të gjitha komentet