Lutfi Coka Poezi
Lutfi Coka

Natyra Dhe Njeriu

O zot mbret i Botës
I gjithësisë e i tokës,
E krijove për bukuri
Me më të mirët pafunësi.

Për ti’ shtuar bukurinë
Për ti ruajtur hijeshinë
Për ti plotsuar dëshirat
Krijoi njerinë
Me gjithë të mirat.

E kjo botë plot bukuri
Është e jotja o njeri,
Hap sytë e ruaje mirë
Të plotësoj çdo dëshirë.

O njeri je roje nderi
E natyrës dhuratë prej zoti,
Zbukuroje nga hera
Brez pas brezi e mot pas moti.

O njeri për njerin
Shtoni shumë dashurinë
Kjo është gjithçka
Që natyra ty të dha!

- Poezi nga Lutfi Coka{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0