Lutfi Coka Poezi
Lutfi Coka

Mesazh Diturie

Në se toka nuk punohet,
Mbushet plot me ferra.
Mbetet e shkretë,
S’e gjen pranvera.

Kur truri nuk mësohet,
Mbetet në errësirë.
E kethehet shpejt,
S’i tokë e shkretë.

Truri do pasuruar,
Duhet zhvilluar.
O rini e dashur!..
Je shumë e çmuar,
Gjithenjë e më mirë,
Duhet mësuar.

E mbushni kokën,
Me libra e lapsa.
Sikur dhe tokën,
Me farë e kazma.

Gjuha e shkolla,
Të lidhur me punën.
Të hapin horizont,
Të hapin rrugën.

Shkolla është drita,
E të hapin sytë.
Ndaj mësoni ju,
Natën e ditë.

Mos merrni kulturë tjetër,
Eshtë mjaftë e jona.
Ndryshe këngë e balada,
Do kethehen në bomba.

- Poezi nga Lutfi Coka{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0