Më mbaj mend (për 1 muaj)


Tema: Poezi Dashurie

Stop Abortit

Një moment gjithmon kom prit
Me ardh dita për me lind
Nënën time ta përqafoi
Dhe aromën tia shioj

A nuk munde me u bind
Që edhe unë për me lind
Të shijoi atë botë me ty
Që kur të rritem të mbroi un ty

Nëna ime shumë gabove
Nuk më linde më abortove
Më abortove pa asnjë faj
Ma morre jeten ma bëre vaj

Nëna ime po argëtohesh
Po vjen dita kur të pendohesh
Mos ke frik se vjen ajo dit
Sa të hapësh dhe mbyllur syt

Nuk E din sa i dashur do isha
Ne boten tende kur do visha
Te pakten nje her tme kishe pa
Kurr prej meje nuk ishe nda

Por ty nuk deshte te vi ne at bot
Tash eshte von dhe shum e kot
E djali yt nuk osht me ty
SHpresoj zoti ta fal non ty

Doja të rritem të bëhem me prind
Por se pata kët fat me lind
Spata fat me jetu
Dotë lutem me u pendu

Gjithë kohën të kam përmendur
Ty moj nën ke qenë një engjull
Unë në zemër të kam pasur
Ndërsa ty nuk më ke dashur

Nuk më deshe më le pas dore
Nuk më linde më abortove
Nëna jeten ma shkatrroi
U bë shkak që un s'jetoi.....

- poezi nga Mahir Ademi


- Poezia u dërgua nga Marin1 -

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  23

Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet
Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem
Shiko të gjitha komentet