Më mbaj mend (për 1 muaj)


Tema: Poezi Për Gëzim

Dita E Aflabetit

Më 1908 Nëntor
Në Manastir në oborr
U mbledhen shum djem
Për të zgjidhur një problem

Biseduan gjër e gjat
Në atë dhomë plot delegat
U munduan për çështjet tona
Për ti pasur shkronjat tona

Secili grup në vendë të vet
Propozoi çdo alfabet
Nuk munguan as dhe vëllezrit Frashëri
Me në krye Mihtat Frashëri

Propozuan shum alfabete
I lan anash shkronjat Greke
Të Gëzuar anë e mbanë
Se krijuan alfabetin tanë

Pas shum kontribute dhe mundim
Ata arritën në përfundim
I krijuan shkronjat tona
Një alfabet me 36 shkronja

Dota festoim der më der
Kjo ditë për ne ka shum vler
Ditën e alfabetit ta rrespektoim
Me shumë gëzim dota festoim

- poezi nga Mahir Ademi


- Poezia u dërgua nga Marin1 -

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.7 / Votuan:  107

Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet
Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem
Shiko të gjitha komentet