A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Trimërie

Xan, O Lule!

(Murtezan Etemi)

Dhe kushtrimi veshi trollina
anembanë kërkonte trima,
brof në këmbë me xhamadan,
më i shpejti Murtezan.

Shikon qiellin plot me re,
e mbush zemrën me zemërin,
i jep pushkës një herë zjarr,
nëpër bar po shkonte zvarr.

Ballë për ballë me armikun,
tym e flakë ngriten në qiell,
jetën mbron në istikam.
vëllai trim, vëllai Xan.

Oh një plumb ra mbi lule,
Xani trimi si të qeshte,
i ther shpirtin nënëlokës,
si një sondë t’i binte tokës.

Dhe u bë dritë e Arbërisë,
që me shekuj lirinë e kërkonte,
dhe gurëve u solli gjelbërimin,
zogjve lirinë dhe fluturimin.

- poezi nga Makfire Canolli


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  1

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019