Makfire Canolli Poezi
Makfire Canolli

Vajzat Shqiptare

Kur t'i takosh
vajzat nga Prishtina,
të dukën të bukura
porsi gjeraqina.

Sa herë t'i takosh
vajzat nga Tirana,
janë shumë çapkene
të shpejta si zana.

Edhe vajzat e tjera,
që janë nga Gostivari,
kanë sy gështenje
dhe flokët si ari.

Po të zbresësh pak
andej nga Presheva,
nga bukuria që kanë vajzat
thua, në zemër i ndjeva.

Edhe në Çamëri
vajza shqiptare,
aq bukur ato
aty hedhin valle.

Po të ngjitësh pak
në rrethin e Malësisë,
vajzat si sorkadhe
duken prej bukurisë.

Kudo që të shkosh
nëpër trojet tona,
vajzat janë të bukura
duken si shqiponja.

- Poezi nga Makfire Canolli{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0