Më mbaj mend (për 1 muaj)

Malesori - Plisi I Bardh Lyrics

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4 / Votuan:  11

isha i vogel pyeta gjyshin plake
"ceshte plisi i bardhe qe mbane ne koke?"

me buzqeshi feshini djerset e ballit
me tha "plisi esht simbol i shqiptarit.
eshte vula jone e lashtesise
vjen nga koha e vjeter e pellazgise
eshte dhurate nga vete maja e malit
ne k'te toke t'a mbajme ne djal mas djalit"

Ref.:

jam pellazg ilir shqiptar
te tregon plisi i bardhe
me mikpritje e bujari
une jam rrit ne shqiptari!

plisabardhe e faqebardhe
ne k'te toke une jam i pare
le ta merr vesh bota mbare
jam krenar qe jam shqiptar!

"kete plis oh kete plis te bardhe
e kane mbajte shum breza me rradhe
ne koke e mbajten: Pirro Odiseu...
Agroni Genti edhe Skenderbeu.

labe malesore oh dardane e came
t'gjith shqipnine oh qe e kane nane
me krenari ate e mban shqiptari
sic e mbajti dhe adem jashari"

Ref.:

jam pellazg ilir shqiptar
te tregon plisi i bardhe
me mikpritje e bujari
une jam rrit ne shqiptari!

plisabardhe e faqebardhe
ne k'te toke une jam i pare
le ta merr vesh bota mbare
jam krenar qe jam shqiptar!

le ta merr vesh bota mbare
ne k'te toke une jam i pare
jam krenar qe jam shqiptar!


Ky tekst u dërgua nga Fisnik J.   EliosshuliMalësori
Publikimi: 18/03/2013
Muzika: Malësori
Teksti: Malësori
Orkestrimi: Xhevdet Gashi


Malesori - Plisi I Bardh
Linku i videos në YouTube:
Në TeksteShqip janë rreth 100.000 këngë me videoklip dhe afërsisht 40.000 këngë të tjera që nuk kanë një videoklip në Youtube. Stafi i TeksteShqip shton çdo ditë video të reja, por është e mirëpritur ndihma e kujtdo që arrin të gjejë një videoklip që mungon, apo një version më të mirë sesa klipi që mund të jetë aktualisht në TeksteShqip.

KUR PRANOHET NJË VIDEO E DËRGUAR:

Për verifikimin nga stafi mund të duhen pak minuta deri në disa orë, por garantojme që gjithsesi verifikimi do të kryhet brenda 24 orësh.

VIDEO E DËRGUAR NUK U PRANUA?

Një video e dërguar nuk do të pranohet nga stafi i TeksteShqip nëse:
1. Video e dërguar është fshirë ndërkohë nga YouTube ose është e padisponueshme.
2. Video nuk i përket këngës "Plisi I Bardh".
3. Video është e këngës "Plisi I Bardh", por nuk këndohet nga Malesori.
4. Video që kemi në TeksteShqip, është më cilësore se ajo e dërguar.
5. Video që kemi në TeksteShqip, është zyrtare, ndërsa ajo e dërguar, jo.

1

Krijo Një Kartolinë

Të Gjitha

STORYMë Shumë Këngë Nga Malësori:


Komente 0