Më mbaj mend (për 1 muaj)

Tema: Poezi Për Pranverën


Dhe Pranvera Erdhi

...-pranvera erdhi...
Neper ftyrat tona rreshqiti nje gezim
dhe nder zemra tona ngriti nje fole,
e nje jete e bukur e nje jete e re,
me deshira te shumta,po buzeqesh ne lulezim.


...Dhe dallendyshja erdhi...
Si shpirt n ekstaze, ne hovin e shejt u shtri
me qiellin rroket,me diellin puthet,
dridhen krahet ne hare~ mandej poshte versulet
tue dhurue me cicerim pershendetje nje mije.


...Dhe vesa shkelqen...
Ne nje pike t argjendt pasqyrohet jeta ,
terheqese si andrra dhe si vizatimi
nder oret e hyjzimit,kur shperthen agimi
e rrezet e arta rreshqasin nder fleta.

- Poezi nga MigjeniZgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.3 / Votuan:  547

Komente 5