A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Natyrën

Pylli I Enderrave

Dua te fle por gjumi s'me merr
Mendimet si lemsh me mblidhen ne koke
Me vete me marin larg me shpien tutje
Ne pyllin e enderrave si gjethe me cojne.

Atje ku zogjte tani po flene
Dhe nata me mua ze belbezon
Vetem pemet jane zgjuar si une e s'flene
Ndjej frymen e tyre te me beje ngrohte.

Me gjethe mendimesh pylli u shtrua
Dhe trupi im si gjethe mbi gjethe qendron
Enderrat krahedhur si kuverte mbuluar
Mbi majat e pemeve henen earte shikoj.

Nates se thelle pyllit nje kenge degjohet
Eshte zeri henes qe embel me nanuris
Mbi shtratin e gjetheve ashtu me zuri gjumi
Ne pyllin e enderrave dehur lumturise.....

- poem written by Mimoza Paskali


Choose star rating

Rating:  4.7 / Votes cast:  15

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019