Naxhije Muhadri Poezi
Naxhije Muhadri

Tema: Poezi Për Atdheun


Mos Na E Shkelni Etiken

Jemi te lumtur dhe krenare
jemi te gezuar se jemi shqipetare
Kemi dhurat nga perendia
nje atdhe si shqiperia

Brezi brezin kemi rritur
meshire nga kush skemi pritur
Kur kemi mesua A B C
kemi njohur SKENDER BEN

Pstaje mesuam histori
per flamurin kuq e zi
Ky flamur i kuq si gjaku
neper shekuj qe bajraku

Populli yn ka luftuar
kete flamur per ta nderuar
Per te bashkuar trojet tona
ne flamur pushoj shqiponja

Kush jep jeten per liri
eshe i gjalle ne shqiperi
Neper breza ata rojne
tek flamuri me shqponje

Ne kete vende ku kemi lere
edhe guret jan me vlere
Veshja jone kombetare
flete me gjuhen e te pareve

Gjuha jone embel tingellon
si kombe jemi 7 milion
Jemi treshe e pa ndare
Shqiperi flamur shqipetar

Pjes te ndara ne sot kemi
neser bashke do te jemi
Me kosoven dhe camerin
do ta bejme te madhe shqiperine

Flet i madhi dhe i vogli
per traditat e keti kombi
Bshkjetesa fe me fe
SHqipetaret i ngre ne re

Brezi brezi respekton
lidhja e gjakut keshtu vazhdon
Per cdo lindje te gjith gezojme
se keshtu shtohet kombi jon

Nje tradite qe vlen te permendet '
eshte mikpritja me gjithe zemer
Me maturi i hedhim hapet
me armikun lajme hesapet

Dasmat dhe vdekjet jan ceremoni
qe respektohen ne Shqiperi
Kemi bes kemi fe
e dum vendin ku kemi le

Kenga vallja popullore
ne shqiperi jan prallore
Mdheshtore kemi himnin
tradicjonale kemi gatimin

Kemi kroje dhe ujvara
kemi vende te pa para
Vete relievi i Shqiperise
eshte nje perle e bukuris

Jemi popull arsimdashes
artin ne ne gjak e kemi
Tradhetin se tolerojme
Fjalen besem shum e cmojm

Ne koke kemi pjekurin
ne zemer kemi dashurin
Nga do vemi ku do rrijme
prane familjes gjejme qetesin

Jem human me shpirte e zemer
kemi respekt per njerez me emer
Keshillat ne i vlersojm
me djerse te ballit ne jetojme

Po te dalim tek e verteta
ne nuk jemi pa te meta
Gjithnje do te mendojme
per te mire te ndryshojme

Jemi kombe per ligje te forta
jemi shtet na njeh bota
Per te ardhmen do punojme
ne nato jemi ne be do shkojme

As nje gje sna mungon
perndia na ndihmone
Shqipetare ku do qe jan
Shqiperine ne zemer e kan

Jemi popull per tu admiruar
pranojme njerez per te na drejtuar
Poltikes serbes i themi
mbi etiken mos na shkelni

- Poezi nga Naxhije Muhadri


- U dërgua nga Naxhije Muhadri -


{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0