Naxhije Muhadri Poezi
Naxhije Muhadri

Tema: Poezi Për 17 Shkurtin


Pavarsia E Kosoves

Oj KOsove ,Kosova plak,
neper shekuj lame gjak
Ke bere gezime nuk je gezue
ka ardhe serbi te ka trazue

Tokat tuaja keni mbjell
djersen curg e keni derdhe
dere me dere serbi ka ardhe
sa ka dash taksa ka marre

Here pas here kralit jan ndrue
me ta kurr s'jeni pajtue
Ne kete shekull u be nami
vrau e preu Sllopodani!

Genocidit te papare
i ben balle nje grusht shqipetar
Komandat Adem Jashari
U.C.K es i pren i pari

I thrret Serbia Rusise moter
sot na duhet ndihma jote
Bejn marrveshje firmosin karta
s'leshojme Kosoven s'griset Harta

Mbare bota ka kuptue
se ky popull ndihmue
Ka luftue me shpirt e dhemb
vendin serbit mos ja lene

Ka kthyer shtepit ne llogore
ka bere varre ne oborre
Ka trokitur ne dyert e botes
me ja dhene lirin Kosoves

Ka shtruar sofren me buk e krip
ka rrujt te paster cdo tradit
Ka qit pushke kur ka lind djali
me flamur ka shkue ke varri

Me kenge ne goje i ka rrite femijt
qindra vjet kete dite ka prite
Dita erdhi Kosova morri nur
qesh dhe gezohet shqipja ne flamur

Shtatembedhjet shkurt 2008
te gjallet festojne ret jan larguar
shpirtat e te reneve jan qetesuar
Flasin ne kuvend Thaci e Sejdia
me flamur me yje erdhi Pavarsia

- Poezi nga Naxhije Muhadri{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0