Naxhije Muhadri Poezi
Naxhije Muhadri

I Perndjekuri

Posh e lart endet i shkreti
dje ne qeli sot sot rrugeve mbeti
Hyn ne lokal me pij nje pije
nje person i behet hije
i tij ish gjith lokali
ai ishte deshmitari

Te kerkoj te drejten shkoi ne zyre
atije gjeti nje fytyre
Fytyra lehte buzeqeshi
pastaj coj lapsin te veshi
Kohe e shkuar do harruar
gjithe shqipetaret qeme te denuar

Iperndjekuri me nuk foli
hapi deren edhe doli
Ne lagje te tij ku qe dikur
pa nje nje vile rrethu me mur
mbi nje pllak te porta e hyrjes
ishte emri i fytyres

Atije tej ku pat shtepin
shtrihej bukur nje pishin
E rrethuar ish me hekura
nje djalosh rrinte te dera
te sqarohej u afrua
por djaloshi i tha prere
kete prone e kemi blere

Krejt i lodhur e i raskapitur
ne der te xhamis kish arritur
dhe i lutej perendis
perendi me bej derman
se njoh veten se kush jam

- Poezi nga Naxhije Muhadri{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0