Naxhije Muhadri Poezi
Naxhije Muhadri

Tema: Poezi Për Jetën


Jete E Trazuar

Diku braktiset nje femij
diku dhunohet nje plake
diku behet dasem,
diku derdhet gjak.

Dikush fle pa ngren
mandje fle dhe jashet,
te tjere te ngren ete pire
ne vila pese katesh.
Dikush qan e betohet
se tha te verteten,
nje tjeter qesh e ngezon
se shiti shtrejt genjeshtren.
Dike se ze gjumi
per fati qe pati,
dikuj si pelqen jeta,
thjesht nga inati.
Shume japin leksjone

shprehin veq miresi
te tjere behen kamikaz,
s'njohin perendi.
Dikush punon e perpjqet
te jetoj me nder,
te tjere vjedhin e ngatrrojn
s'kan fare qeder.
Merr borxhe dikush
e kurr s' paguan,
Ca dehen nga qefi
dhunojn femijte gruan.
Shume futen ne politike
GJasma per te drejtuar,
mendojn veq per vete
kan mbushur thas e duare..

- Poezi nga Naxhije Muhadri{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0