Naxhije Muhadri Poezi
Naxhije Muhadri

Tema: Poezi Për 28 Nëntorin


Në Jubile Te Pavarsis

Do ti lutem zotit sot
te me japi krah e te me bej zog.
Ti vij rreth Shqipëris
ne juble te Pavarsis

Kam deshirë që male fusha,
ti mbuloj lulekuqja.
Të gjithë Shqipëtaret plak e i rij
te jen veshur kuqë e zij.

Ne qdo ballkon e ne qdo mur
te valvitet një Flamur.
Te gjithë te zën dorë per dorë
le ta bejm Shqipërien Vlorë.

Ne shesh te flamurit jemi mbledhur,
dhe veshtrimin kemi hedhur
në ate ballkon që dikur
u shpalos ky Flamur.

Nur mori Shqipëria
kur u shpall Pavarsia.
Do te gëzojm jetë e mot,
Jubileun që festojm sot.

Plot një shekull ka kaluar
mijra shekuj do kalojn,
Ismail Qemali Baca ISS
me flamurin do te rrojn.

Do te vazhdoj lutjet e mija,
te ndryshoj per mire Shqipëria.
Do ti lutem Qeveris,
të i japi shanse rinis.

Me rastine 100 vjetorit
te Pavarsis. Nentor 2012

- Poezi nga Naxhije Muhadri{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0