Naxhije Muhadri Poezi
Naxhije Muhadri

Tema: Poezi Për Shoqërinë


Ne Shqipëtart

Pushtusin e huaj nuk e duruam,
u ngritem i madhë e i Vogel luftuam.
E shporrëm dushmanin vendin qliruam,
e ngritem Flamurin festuam e gëzuam.

Ata që popullin drejtuan,
partinë e punës formuan.
Nuk e patën të veshtir,
per të gjetë model të mire.
Se modeli që krijuar,
që nga lindja patem kopjuar,
Komunizmin e sakëtsuar.

S'kish me imja dhe e jotja,
do na kishte lakmi bota.
Do të hanim sa kishim uri,
do të ndanim një lajthi.
I gjithë populli do të ishte një,.
Natë e ditë do punonim,
te gjitha të mirat do ti gëzonim

Me tel vendin e rrethuam,
me gjakë bëishë themelet vuam.
Me hov të madhë ju futem punës,
bijët më të mire në ballë të
fotunës.

Këta bijë diqë punonim,
veqë per vehte po mendonin.
U kthye vendi ne kasphanë,
hante vëllai me dhëmbë të vëllan.

Djali te jatit ma thoshte,
e di babi qfarë mendon,
ti udhëheqjen nuk e don.
Të kam dëgjuar ne gjumë mbrëm,
tek shaje nëpër dhëmbë.

Krushku,krushkut me neveri,
s' isha mik unë per tyë,
ti s' donë këtë qeveri.
Grueja në dhomë na thoshte burrit,
mendou mirë pastaj më prekë,
per qdo gjë më thuaj drejtë.
Se me tyë nuk bëjë fëmijë,
po s' fute në partië.

Mësuesi në klasë në korigjime,
vinte 10 ta ne hartime,
e në fundë një shenim.
Oo të lumët more djalë,
per partinë ke shkruar shumë fjalë.

Brigadjeri te brigta,
ndante kazma dhe lopata.
E në fundë porosin,
kujdes,kujdes të keni cilsin.

Sekertari djalë i rij,
kishte vende ne qdo shtepijë,
S' kishte kufij,s' kishte prona,
që është e shtetit është e jona.

Pesë vjeqare ishin planet,
qelësat mbante pese vjeq fëmija.
Grate shkonin nëpër,zbore,
dasmat bëheshin me armë në dorë.

Oficerat në ushtri
ne krye te detyrës si gjithënjë.
Shpejët ushtar shko te fiku,
s' duhet kurr nga vjen armiku.

Ndersa rojet në kufij,
kurrë nuk vinin gjumë ne sy.
Ruhej toka,ruhej qijelli,
se mos vritej në banjë Enveri.

Me bunker e me parulla,
qenë qendisë male dhe fusha.
1 maj ishte festë e parë,
ishte kolak kush kishte gomar.

Mysafyr po te vije në gjeti,
duhej marre buka me veti.
Në ministrin e arsimit,
Ishn fjalët e Leninit.
Për shëndetin s' bëhej fjalë,
per qdo gjë rrihej në radhë.

Grada s' kishte në ushtrij,
që formuar njeriu irj.
Po të vishje rroba te modës,
menjëher dilje para shkollës.

S' kishte priftër e hoxhallar,
i gjithë populli ishte ushtar.
Ishte nder dhe lavdi,
Po të vdisje për parti.

Plotë burgjet qen mbushur,
të dënuar me kushtetut.
Ne emër të popullit pushkatimi,
per një fjalë internimi.

Vdiste një qindra ngriheshin,
kështu thoshte populli dhe partita.
Fanare e pa shuarë,
na ishte Shqipëria.

Në prill të 1985 ra termeti,
na ra pika vdiqë Enveri.
Qajtëm te gjithë por si fëmijët,
Por buzëqeshja na u kthye,
Erdhi ne krye Ramiz Alia.
Bëri shumë mirë mendonj,
Rinin ne rrugën e saj nuk e pengoj

Koha rrodhi me shpejtësi,
e gjithë lindja që trazuar.
S' paté sukses komunizmin,
doli rendë i deshtuar.

U gëzuan Shqipëtart ne veqanti,
s' kishte burgje s'kishte kufij.
E lire fjala e lirë vepra,
Që nga jugu ne veri.

Komunistet e sprovuar,
mbajt fijet nëpër duarë.
Me njeri tjetrin hyn në garë,
Kush të formoj parti më pare.

Duhej ligji duhej shteti,
të merrte prona se kush për veti.
PA hiq gjë kush mbeti,
Mori rrugën shkoj ne gjeti,
kush ha doli gjallë mbeti.


Kan kaluar mbijë 30 vjet,
të njëjta fëtyra në parlament,
Që bëjnë jetën në ujëkend.
Korropsijoni shumë është rritë,
I kazënë Shqipëtart ne gryk.

Dobët arsimi dhe drejtsia,
bene kërdin vetxhyxhsia.
Po guxove të thuash një fjalë,
të humbet vajza me gjithë djalë.


Në shtepijë të vihet mina,
të vine mbrapa dy makina.
Dje më shave mu ke sheshi
ndaj sot e ke te veshi.

Nuk di me se qfar të shkruaj,
tera gjërat Jane rrumuj.
Po i lutem Perendis,
Le ti vij ndihem Shqipëris.

Po e le këtë shkrim,
ta lexojn brezat që vine
Bëhet fjalë për vitet 1940-2022..

- Poezi nga Naxhije Muhadri{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0