A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Ëndrra dhe Shpresë

Ç'ënderrojnë Vogëlushët

Ç'ënderrojnë vogëlushët,
qe shetisin rreze malit?
Eh, te kishim per qeleshe
pak nga bora e Korabit.

Ç'ënderrojnë vogëlushët
qe po lozin ne lugina?
Eh, te kishim ne ne faqe
portokallet qe ka Vrina~

Ç'ënderrojnë vogëlushët,
qe mrizojne rreze bjeshkes?
Eh, te kishim ne per syte
pak nga ujerat e Prespes!

Ç'ënderrojnë vogëlushët,
qe shtegtojne pas kopese?
Eh, t'i kishim ne kemishat
porsi fusha e Myzeqese!

Ç'ënderrojnë vogëlushët,
qe po ngjiten maje kodres?
Eh, t'i kishim ne fustanet
si qilimat e Kosoves!

- poezi nga Odhise K. Grillo


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4 / Votuan:  5





Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019