Më mbaj mend (për 1 muaj)

Kaini Vret Abelin

(fragment)

E kshtu qeni t’u u kujtuom,
te vellane e njimtoi
ambledh tu ‘i ligjeruom
ndier andy e largoi.

Po m’u drut suoll e i ra
e per dhe e rrezoi,
gjithe qiellja e pa,
e zotyne e mallekoi.

Qish bane, qeni i zi,
m’se hine nde gjakesi,
o, dheu perpara ty,
qofte nkthyem nde te zi.

Puna mos te vofte mbare
posi zemera te dashte
fara mos te bifte nd’are
as fruitine mos ta dhashte.

Qe hape gojen tande,
pive gjakun tyt vella,
e vrave me dore tande,
gjithe qiellja ta pa.

- poezi nga Pjetër Budi


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  5

Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet