Qani Seferaj Poezi
Qani Seferaj

Tema: Përrallë Fabula


Fjalimi Magjik

Dhelpra mendjeholle
Bishtin ngriti fjoll
Doli ne foltore
Me zerin e holle

Zonja e zoterinj
Jam e emocionuar
Kur u shoh qe ziheni
Letrat me dridhen ne duar

Jemi soj fisnikesh
Pinjoll te sprovuar
Elektorati i pyllit
Ne na ka votuar

Parlamentit i vume zjarrin
Me mund e kemi ndertuar
Duhet te veme drejtesin
Qe na ka munguar

Diskutimi im
Do te jete kritik
Duhet ti leme fjalet
Zenkat e merite

Fjalimi qe do mbaj
Nga une do filloj
C'do koleg ne salle
Mendjen ta kthjelloj

Do me pyesni ju
C'ben me pulat ne fshat
Kujdesem c'do dit
Shkoj ha cdo nat

Juve zoti ujk
Jeni bere problem
Keni ngrene bariun
Bashke me gjithe kopene

Zbrite qe nga malet
Fushave me bar
Shkon fshat me fshat
S'ke lene me gomar

Gomari i shkret
Na duhet per pune
Po s'punoi ai
C'do hash ti e un

Keshtu ben dhe cakalli
Hyn e del ne stan
Ha keca te njome
Edhe ky katran

Derri e Dosbalza
Kane bere baterdi
Kane ngrene fushat me miser
Permbysen depo e magazi

Lepuri frikacak
Ai s'di se c'ben
Pyjeve u vuri fjaken
Pa strofk na ka lene

Luani bandit
Bashke me gjithe arin
Kane rrembyer malet
Thesaret pasurine

Kjo eshte panorama
ku do kob e zi
Pyjet u shkretuan
S'ka me gjalleri

Zonja e zoterinj
Ju thash keto qe kisha
Ju ftoj edhe ju
Te flisni si bisha

- Përrallë nga Qani Seferaj


- U dërgua nga Qani Seferaj -


{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0