Më mbaj mend (për 1 muaj)


Tema: Poezi Për Familjen

Dasma Shqiptare

Dasem perrallore
Me motiv shqiptar
Beri beu i Ninshit
Martoi vajzen e par

Ftoi miq e shok
Gjiton e fshatar
Ftoi krushqit nga Vlora
Te gjith boten mbar

Dita ish e bukur
Qielli qelibar
Dielli me shtat drita
Doli mbi lumar

I zoti i shtepis
Ishte shum i ri
Hirushen martonte
Kishte dhimbsuri

Dasmen deklaroi
Me filozofi
Hani edhe pini
Me qetesi me dashuri

Kerciten daullet
Si ne fushebetej
U tunden themelet
Malet tej per tej

Kercenin dasmoret
Hej more hej
Dasem me ovacione
Dasem me DJ

Hirushja kercente
Me princin prej dore
Te gjith duartrokisnin
Dasem perrallore

U be dasem e madhe
Dasem shekullore
Dhendri yll e drit
Nusja arbenore

Dasma rrugetoi
Nga Ninshi ne Vlore
Dhendri me nusen
Do vinin kurore

Dasem mbreterore
Super e papar
U be ktu ne Vlore
Me motiv shiptar

Dasem shekullore
Beri Besua im
Djelli qe shkelqen
Kur del mbi bregdhim

Ftoi shoket e tij
Miq dhe krushqin
Ftoi rreth e rrotull
Zonja e zotrinj

Lokalin mbi det
Drit e kaltersi
Torta mal me bore
Kurorzohej cifti i ri

Orkestra simfonike
Ja mori shtruar e shtruar
Dasmoret kercenin
Kuq e zi rreshtuar

Kur shpertheu DJ
Ne simfonin e tet
Cifti u ngrit me dron
Sodiste mbi qytet

Dasem shekullore
Me motiv shqiptar
Beri Qani Seferaj
Ftoi gjith boten bar

- poezi nga Qani Seferaj


- Poezia u dërgua nga Qani Seferaj -

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  2

Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet