Më mbaj mend (për 1 muaj)


Tema: Poezi Fabula

Ujku Dhe Keci

Ujku edhe Keci
Te dy balle per balle
Keci kur e pa
U fsheh ne nje perralle

Dil i thosh ujku
Ti je specie e rralle
Yt gjysh bandit
Me kish ngrene gjith mal

Jo i thosh vogelushi
Per gjyshin nuk di
Une jam i vogel
Jam cilimi

Ashtu dhe yt ate
Bashk me tet eme
Po me hane me rane
Qera s'me kane dhene

Nuk e di c'po thua
Une ala femije
Bar e gjeth nuk ha
Vetem qumesht pi

Boll mos e zgjat
Borxhet nuk ti fal
Ti do ti paguash
Do te ha te gjalle

Papritmas kaloi tigri
E kishin ndonje hale
U mberthyen te dy
Luftuan me palle

Kecushi i trembur
Nga ujku shpetoi
Shkoi ne stan te shoket
Vetem kurr slargohej

Ne kete bote pa frena
Pa cik siguri
I madhi te voglit
Lart mbi kok i rri

- poezi nga Qani Seferaj


- Poezia u dërgua nga Qani Seferaj -

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  1 / Votuan:  1

Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet