A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Kenga E Fshatit Tim

Fshati im permbi kodrina
Lart mbi fushe ngritur ballkon
Veshur me vreshta ulli
Dimer, Vere gjelbero

Kur del lart mbi Ligovun
Horizontin larg shikon
Kur del dielli mbi lis t'banit
Shikon Fierin Apollon

Fshati im eshte i ndritur
Eshte i lashte autopton
Ka pas burra, burra lisa
Qendronin ne unison

Per tradit ishin te paret
Ashtu dhe per trimeri
Njeri tjetrin se leshonin
Bashk per gezime e fatkeqesi

Fshati im eshte i pasur
Djemt e tij ka pasuri
Punojne ne cdo cep te globit
Zemra ne Peshta u rri

Koha ecen evolon
Ligovuni parapri
Ecen me hapin e kohes
Peshtani shok Peshtani

- poezi nga Qani Seferaj


- Poezia u dërgua nga Qani Seferaj -

Nuk ka akoma asnjë votë


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019