Më mbaj mend (për 1 muaj)

Bariu

Dite dimri ne dhjetor
Bie bore bie shi
Bariu me krrab ne dore
Ruan tufat me bageti

Gjithe diten u qendron prane
Naten bashke me to e gdhi
Dridhet, mblidhet e mbeshtillet
Bagetive ne bisht u rri

Siguron qumshtin per vete
Punon per gruan dhe femij
I sherben shoqeris
Qe te gjithe i jane borxhlli

Ne te ftohte e acar
Ruan dele ruan dhi
Me to e ka lidhur jeten
Ja cdo te thote te jesh bari

Prandaj ju o pushtetar
Ju qe nuk e ftohet fron
Hidhni syt nga bariu
Qumshti barkun ua ngron

- poezi nga Qani Seferaj


- Poezia u dërgua nga Qani Seferaj -

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  2

Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet