Qani Seferaj Poezi
Qani Seferaj

Takim Brezash

Te kujtosh te shkuaren
Eshte pasuri
Eshte thesar i arte
Kultur histori

Kjo pervoj e bukur
Mori perparesi
Hapi krahet e shkoi
Jug edhe veri

U ul dhe ne frrakull
Nje komun bastion
Me fusha te blerta
Popull autokton

Tete fshatra qe jane
Jane ne unison
Puna e kultura
Ne nje i bashkon

Kane nje vizion
Jane ne harmoni
Fushave punojne
Bejne ekonomi

Sistemi socialist
I dha perparesi
I solli arsimin
Drit e dituri

Dual kuadro te arte
Te afte e te zote
Intesifikuan bujqesin
Hambaret i mbushen plot

Kush kujton Zeqirin
Kohen e Mehmetit
Ishte kohe e arte
E punes e unitetit

Frrakulla e madhe
Kish nje popullsi
Duarart e punetor
Armat, ish fuqi

Ekonomia u rrit
Mbi Fierin e ri
U rrit dhe mireqenia
Trasmetohej kenaqesi

Fshati ndryshoi faqen
Kudo hyri e reja
Radioja televizori
Gazi e hareja

U ndertuan shkolla
Qendra shendetesore
Per mbrojtjen e atdheut
Gadishmeri e llogore

Popullsia rritej
Rriteshin femije
Me kopshte me cerdhe
Kishte shendetesi

Ne cdo fshat kulture
Kish krijimtari
Ne vatrat e kultures
Argetohej brezi i ri

Kto edhe te tjera
S'jane per nostalgji
Ato jane thesare
Jane krenari

Pseodemokracia
Erdhi me stuhi
Ngriti dallge te medha
Furtune, bresher e stuhi

Cdo gje u shkelmua
S'mbet me pasuri
Vjosa u terbua
Fusha e blert u nxi

Hambaret u prishen
S'mbet me magazi
Mbi token bujqesore
U ngriten shtepi

Kjo do te kete pasoja
Kjo eshte cmenduri
Kjo eshte pune pa mend
Pa filozofi

Fshatari u be fermer
Mbertheu gomar
Kaluan tri dekada
Eshte a s'eshte pronar

Toka e begate
U kthye ne djerre
Plantacionet e grurit
U kthyen ne ferre

Brezi i ri ia mbathi
Iku ne kurbet
Punon token e botes
Te veten e la shkrete

Gjithe keto pervoja
Gjithe keto arritmeri
Jane pasqyr e qarte
Arritje jane mrekulli

Brezat qe do te vijne
Ginesin ta c'fletojne
Pervojen e perparuar
Pse te mos e aplikojn

Komuna e frrakulles
Ka ecur, evoluar
Eshte kthyer ne qyteze
Rritur e zmadhuar

Komunaret e rinj
Punes i jane perkushtuar
Rruget e rrugicat
I kane asfaltuar

Per kuadrot e vjeter
Sofren e kane shtruar
Ne nje dite me diell
Bashke per ta festuar

Kuadrot me pervoje
Folen per nostalgjit
Per punen e palodhur
Balten, veshtirsit

Foli Mehmet Bogdani
Per pervojen e tij
S'i la pase te vjetren
Te res i dha perparesi

Bujqesin e prapambetur
E revolucionarizoi
Me rendimente te larta
Evropianet i konkuroi

Foli per keto fusha
Si jane katandisur
Toka duhet ruajtur
Nuk duhet braktisur

Nuri Ahmati fshatareve
U hodhi nje ide
Mendetjet ti bashkojme
Te ngreme ferma si ne BE

Folen dhe te tjere
Te shkuaren kujtuan
Brezave qe do vijne
Te ardhmen u uraun

Kur kujton te vjetren
Te ardhmen percakton
I ndez proxhektoret
Karvanin marshon

- Poezi nga Qani Seferaj


- U dërgua nga Qani Seferaj -


{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0