Më mbaj mend (për 1 muaj)

Rifat Berisha - Hasan Riza Pasha Lyrics

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  7

O n’ate Stamboll o po knon o fermani:
“E pushtoj o Shipnin dushmani!”
E pushtoj thone Shipnin o dushmani
Kan marre vajn o per shti Stambolli
Jau ka thon more nje fjal o Sulltani
Kurre se mer o Shipnin e dushmani
O kurr s’e merr o Shipnin o dushmani
Jau kom qu more nje rrem' o dragoni
Jau kom que more nje rrem' o dragoni
Hasan Rizen o prej Stambolli
Hasan Rizen o jau kam que
100 taborre mbrapa ja kam nue
100 taborre more me 100 topa
Qud’ po baj qysh po i man toka
O qud po baj qysh o po i mban toka
Taraboshin po e rrethon n’kolla
Rreth e m’rreth o me gryka t’topit
O nje miljon pem sike dushmani
O nje miljon o jon dal o per fushe
O T’tan asqer me singija n’pushke
t’tan asqer me pushke e singije o
Shkoder te mjeren e paskan msye.
N’Shkoder t’mjeren o po don o me u rrase
Kerset topi i Hasan o Rizase
O kerset topi o kerset mauzerja
Thon o nau shkrie more serbi o ne tela
Na u shkri serbi e mali o i zi e
O me teftere thon' nja 900 mije
Je halis ti bre Mali o i Zi e
O pritnaj djemt more te mbretit t’ri e
Pritnaj djemt o te ksaj Shipnies
Kem dhan' besen krejt dojm na me u shkrie
Kem dhon' besen krejt dojm na me u shkrije e
S’lom anmik jo n'Shkoder me hy e
Dojm m’i ba o ket grusht o Shipni e
O dojm me e ba o kete grusht o Shipnie
Shah’ me kon more permbi krajli e
Shah’ me kon more permbi o dushman e
Dul n’Stamboll o i lypi o fermani
Dul n’Stamboll e i lypi o fermani
Kete luft n’Shkoder o kush o e bani?
O Hasan Riza o prej Stambollit
Gjashte muaj dit’ ore luften o s’e ndali
Gjasht muaj dit’ more luften o s’e proni
Nau mbush Shkodra o me gjake insoni
Hasan Riza cka ka punue
Taraboshin ma ka rrethu e
Toroboshin ma ka rrethue
Top e manxerre jau paska lshue
O po mjau n’shojke o top mauzer
Bojshin shkinat o ”ku ku lele”

E po bojshin shkinat o kukavica
E po maroj krejt o Andreovica
E po shkoj mas dore thon more Podgorica
E po Hasan Riza o koka ngushtu e
E po tel n’Evrope thon o paska que
E pop o m’u ka sos o jemeku mue
E po mu ka sos o ka thon o jemeku
E po ndal o mi kan o skelet o ne deti
Hej hej be ka bo o ne pejgamberin
Per pa e ngran o mishin o te n jerit
Pa e ngrane o gjysen e asqerit
Heu nuk ja n’shoj o Shkodren o shkavellit
O se n’London kokan mbledh o Evropa
Tho o per luft qe e bani o Shkodra
Hau po s’uj i mur turqit krajl o Nikolla
Haj po per 6 muj o s’ka mujt o me marre
Hej po ja n’shon vetit Shkodra kah e ka pas e
E po n’guri t’shpuem o deri n’Berane
Edhe n’Kaqanik o grykes o perpjet
Eeee Shipni asht kon o Shipni ka me mbet o hej.

**Gjeneral Hasan Riza, udheheqi luften kunder trupave te malit te zi te cilet deshironin ta pushtonin Shkodren me 1911 ne luften e pare Ballkanike. Hsan Riza ishte Irakian, pasha gjeneral Osman, dhe zerat se ai ka qen me origjin shqiptare nuk jane te vertete, po q'rendesi ka ky fakt. Ai ishte nje hero qe vdiq ne mbrojtje te Shkodres dhe si i tille meriton rrespekt te perhershem te popullit shqiptare. Ne fakt ai u vra nga cubat e paguar te Esat Pashe Toptanit, e jo nga ushtrija e Malit T'zi, Hasan Riza me 5000 ushtare 6 muaj mbrojti Shkodren kunder 80,000 trupave malazese. Pra raporti i forcave ishte 1 me 16 ne favor te malazezve, po prap se prap u mbrojt Shkodra.


Ky tekst u dërgua nga Islam Nitaj

Rifat Berisha - Hasan Riza Pasha
Linku i videos në YouTube:
Në TeksteShqip janë rreth 100.000 këngë me videoklip dhe afërsisht 40.000 këngë të tjera që nuk kanë një videoklip në Youtube. Stafi i TeksteShqip shton çdo ditë video të reja, por është e mirëpritur ndihma e kujtdo që arrin të gjejë një videoklip që mungon, apo një version më të mirë sesa klipi që mund të jetë aktualisht në TeksteShqip.

KUR PRANOHET NJË VIDEO E DËRGUAR:

Për verifikimin nga stafi mund të duhen pak minuta deri në disa orë, por garantojme që gjithsesi verifikimi do të kryhet brenda 24 orësh.

VIDEO E DËRGUAR NUK U PRANUA?

Një video e dërguar nuk do të pranohet nga stafi i TeksteShqip nëse:
1. Video e dërguar është fshirë ndërkohë nga YouTube ose është e padisponueshme.
2. Video nuk i përket këngës "Hasan Riza Pasha".
3. Video është e këngës "Hasan Riza Pasha", por nuk këndohet nga Rifat Berisha.
4. Video që kemi në TeksteShqip, është më cilësore se ajo e dërguar.
5. Video që kemi në TeksteShqip, është zyrtare, ndërsa ajo e dërguar, jo.


Më Shumë Këngë Nga Rifat Berisha:


Komente 0