Më mbaj mend (për 1 muaj)

Ritfolk - Deshire Dhe Heshtje Lyrics

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.3 / Votuan:  16

Tej dritareve është ngrohtë
njerëz janë ulur në tavolina
qyteti nis e del prej vetes
në rrugë bredhin klube e makina

Nuk është e thënë të jem krejt i vetëm
s'është e thënë të jem as vet' i dytë
me miq të rastit po më mbushet nata
një vënd do gjej ku të çlodh sytë

Kam ftohtë e s'të shoh pranë
mendoj, mendoj se si
avujt e ngrohtë të frymës sime
si zogj të bardhë e të verbuar
mbërrijnë tek ti.

Në ëndërr vijnë dhe qetë këndojnë
e unë, me sytë pak mbyllur rri
kokën ngre lart, dëgjoj ngadalë
këngën e hënës të brishtë si zanë
që solle ti…

E di pse hesht hija ime
e di që lotët s'flasin kurrë
prandaj dëgjoji dhe fjalët e mia
në heshtje këndojnë dhe ata si unë

Pas pak ngadalë do të iki
që lotët të shkoj ti fshij diku
këtu pranë, mbase atje larg
pas pak ngadalë do kthehem unë

Kam ftohtë e s'të shoh pranë
mendoj, mendoj se si
avujt e ngrohtë të frymës sime
si zogj të bardhë e të verbuar
mbërrijnë tek ti.

Në ëndërr vijnë e qetë këndojnë
e unë, me sytë pak mbyllur rri
kokën ngre lart, dëgjoj ngadalë
këngën e hënës të brishtë si zanë
që solle ti…Akordet:

Am G
Tej dritares është ngrohtë
Am Em
njerëz janë ulur në tavolina
Am C
qyteti nis e del prej vetes
G Am
në rrugë bredhin klube e makina

Am G
Nuk është e thënë të jem krejt i vetëm
Am Em
s’është e thënë të jem as vet’ i dytë
Am C
me miq të rastit po më mbushët nata
G Am
një vënd do gjej ku të çlodh sytë

(refren)
Am G
Kam ftohtë e s’të shoh pranë
Am
mendoj, mendoj se si
C
avujt e ngrohtë të frymës sime
G
si zogj të bardhë e të vërbuar
Am Em
mbërrijnë tek ti.

Am G
Në ëndërr vijnë e qetë këndojnë
Am
e unë, me syte pak mbyllur rri
C
kokën ngre lart, dëgjoj ngadalë
G
këngën e hënës të brishtë si zanë
Am Em
që solle ti…
————–

Am G
E di pse hesht hija ime
Am Em
e di që lotët s’flasin kurrë
Am C
prandaj dëgjoji dhe fjalët e mia
G Am
në heshtje këndojnë dhe ata si unë

Am G
Pas pak ngadalë do të iki
Am Em
që lotët të shkoj ti fshij diku
Am C
këtu pranë, mbase atje larg
G Am
pas pak ngadalë do kthehem unë

(refreni)

Am G
Kam ftohtë e s’të shoh pranë
Am
mendoj, mendoj se si
C
avujt e ngrohtë të frymës sime
G
si zogj të bardhë e të vërbuar
Am Em
mbërrijnë tek ti.

Am G
Në ëndërr vijnë e qetë këndojnë
Am
e unë, me syte pak mbyllur rri
C
kokën ngre lart, dëgjoj ngadalë
G
këngën e hënës të brishtë si zanë
Am Em
që solle ti…Ritfolk
Publikimi: 01/12/1994
Festivali: Festivali i 33-të në RTSH
Teksti: Altin Goci
Orkestrimi: Edison Miso


Ritfolk - Deshire Dhe Heshtje
Linku i videos në YouTube:
Në TeksteShqip janë rreth 100.000 këngë me videoklip dhe afërsisht 40.000 këngë të tjera që nuk kanë një videoklip në Youtube. Stafi i TeksteShqip shton çdo ditë video të reja, por është e mirëpritur ndihma e kujtdo që arrin të gjejë një videoklip që mungon, apo një version më të mirë sesa klipi që mund të jetë aktualisht në TeksteShqip.

KUR PRANOHET NJË VIDEO E DËRGUAR:

Për verifikimin nga stafi mund të duhen pak minuta deri në disa orë, por garantojme që gjithsesi verifikimi do të kryhet brenda 24 orësh.

VIDEO E DËRGUAR NUK U PRANUA?

Një video e dërguar nuk do të pranohet nga stafi i TeksteShqip nëse:
1. Video e dërguar është fshirë ndërkohë nga YouTube ose është e padisponueshme.
2. Video nuk i përket këngës "Deshire Dhe Heshtje".
3. Video është e këngës "Deshire Dhe Heshtje", por nuk këndohet nga Ritfolk.
4. Video që kemi në TeksteShqip, është më cilësore se ajo e dërguar.
5. Video që kemi në TeksteShqip, është zyrtare, ndërsa ajo e dërguar, jo.


Më Shumë Këngë Nga Ritfolk:


Komente 0