Më mbaj mend (për 1 muaj)

Safura Alizadeh

Safura Alizadeh
  • Vendlindja:
  • Baku 
  • Mosha:
  • 29 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 20 Shtator 1992
  • Shenja e Horoskopit:
  • ♍ Virgjeresha
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  20

Safura Alizadeh është këngëtare e huaj e njohur. Safura Alizadeh është një këngëtare, aktore dhe saksofoniste e Azerbajxhanit. Alizadeh mori pjesë në Eurovision Song Contest 2010, ku solli Azerbajxhanin në vendin e 5-të, me këngën "Drop Drip". Ajo më vonë lëshoi ​​albumin e saj debutues, Është Lufta ime, e cila u bë e mundur në disa vende evropiane. Debutimi i dytë i saj i vetëm "March On" u lirua në shtator. Babai i Safura Alizadeh është një piktor profesionist dhe nëna e saj është pianist dhe stilist. Alizadeh filloi të këndojë kur ishte shumë i ri dhe bëri paraqitjen e saj të parë në moshën 6 vjeçare. Gjatë karrierës së saj, ajo këndoi në grupet e fëmijëve Sharg Ulduzlari dhe Bulbullar. Alizadeh mori mësimet e violinës në Shkollën Muzikore Baku Nr. 2, por më vonë mësoi gjithashtu të luante pianos dhe saksofon. Ajo u bë fituesja e garës kombëtare Yeni Ulduz (Sezoni 8). Që prej klasës së tetë Safura ka studiuar në shkollën nr. 23 në Baku. Shfaqja e saksofoneve të Safurës u lavdërua nga kompozitori Farhad Badalbeyli, i cili e përshkroi atë si të shkëlqyer. Më 2 mars 2010, Alizade fitoi finalen kombëtare të Azerbajxhanit të vendosur nga juria dhe përfaqësoi Azerbajxhanin në Eurovision Song Contest 2010, e cila u mbajt në Oslo, Norvegji. Alizadeh shfaqi në konkurs me këngën "Drop Drop", shkruar nga Anders Bagge, Stefan Örn dhe Sandra Bjurman. Pak pasi u shfaq në koncert në Ukrainë dhe shkëmbyen dëshira me interpretuesin ukrainas Vasyl Lazarovych. Videoja për këngën u drejtua nga një regjisor i njohur Rupert Wainwright dhe koreografi nga JaQuel Knight, i cili punoi me Beyoncën dhe Britney Spears. Knight gjithashtu krijoi koreografinë e performancës së skenës së Safurës në Oslo. Më 1 maj 2010, Safura filloi turneun e saj promovues dhe vizitoi Gjermaninë, Holandën, Belgjikën, Zvicrën, Poloninë, Rusinë, Ukrainën dhe Suedinë. Më 24 maj ajo vizitoi partinë e përbashkët Ukrainë-Gjermani, ku morën pjesë Alyosha dhe Lena Meyer-Landrut. Pas performancës së Meyer-Landrut, Safura i dha një rrobë Azerbajxhan vendase për Alyosha dhe një këpucë të kalit të lashtë për fat të Lena. Pas kryerjes në gjysmëfinalen e Eurovizionit më 27 maj 2010, ajo u kualifikua për dy ditët e fundit, ku erdhi në vendin e pestë. Më 28 maj, Safura mori pjesë në kremtimin e Ditës së Republikës së Azerbajxhanit dhe realizoi në skenë të Fshatit të Eurovizionit. Këngëtarja u shfaq në Bydgoszcz Hit Festival me këngën Drop Drip. Ajo ishte zëdhënëse zyrtare e votimit të Azerbajxhanit në Eurovision Song Contest 2011 dhe 2012. Safura ka nënshkruar një kontratë pesëvjeçare me kompaninë rekorde suedeze Euteria. Albumi i saj i parë, i titulluar "Është Lufta Ime", u lirua më 18 qershor 2010. "Drop Drop" ishte i vetmi i parë që u lirua nga It's My War. I vetmi i dytë për t'u liruar nga "Është Lufta ime" u konfirmua të jetë March On, i cili u lirua më 20 gusht. Në korrik 2012, gjatë prezantimit të videoklipit për këngën "Parajsa", Alizadeh njoftoi se kishte ndërprerë kontratën e saj me Euteria për shkak të kufizimeve të patolerueshme që kompania kishte vendosur mbi të, duke përfshirë kufizimin e udhëtimeve të saj në vendin e saj të origjinës dhe ndalimin e saj nga përdorimi i rrjeteve shoqërore në internet. Ajo vuri në dukje mundësinë e kërkimit të një kontrate me një kompani tjetër evropiane.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Komente

Asnjë Koment

Finaliste në

Eurovision


Pjesëmarrja Në Festivale:


Komente 0