A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Satirike

Kori Gazmorë

‘’Pula e gjela’ ’kanë zanë vende!
Cëpëz me cepë, si në ‘’kuvend’’,
Përfaqësues, siç e “thonë vetë “
na janë be njëqind e ?! ……

E merre fjalën ‘’gjel kokoshi’’!
Qe rrinë hipur n’ maje t 'koshit.
I lute tanë për me zëne vend,
Sikur t 'ishin në ‘’kuvend’’!

E pulë madhja me veze ‘’taze’’!
Mori fjalën ‘’ca me naze’’!
I mblodh ‘’bashkë ‘’rosat e patat’’,
‘’Sqepkuqet e qafëgjatat’’!

Muhabeti na u ndezë ‘’fare’’!
Për këto ‘’gjelat hileqare’’!
Qe për vezët' s'paskan n 'di!
Dolëm ‘’keq’ ’n 'ekonomi!

Por në fund fletë prapë ‘’kokoti’’!
Qe n 'a shquhet ‘’si I ‘’zoti’’!
Sjell e mbështjellë’ ’nëpër oborr.
Desh na i bane pulat ‘’horë!
Në dhashë ‘’zoti me u mbush mend’’!
Rrallë e pakë me fol n 'kuvend,
Se me ndie ‘’gjelat’ ’e komshi së’’!
Terë këtë ‘’kor’ ’kanë me na prishë!

- poezi nga Sahit Shala


- Poezia u dërgua nga SahitShala -

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  147

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019