A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Atdheun

Jam Shqiptarë!

Jam nga Shkodra a Skrapari,
Myzeqeja e Bilishti.
Jam i shqipes, birë shqiptari.
Me fle n 'shpirt Naimi e Fishta.

Nga Prishtina a Tetova,
Dibra, Shkupi, Kumanova,
Jam aty ku tingëllon "huta"!
Lind e rritur nëpër lufta!

"Udhë e shkronja v më ka kalitur"
përmbi "strofka t 'shqipes, rritur!
Fjalë e besë i kam "pas veti"!
Shkruaj si Noli e Dinë Mehmeti!

Jam Nga Kruja, edhe Vlora
Ku qëndisi "Marigona".
Nen "shamie, e mbi jelek",
mbajmë "gjerdanët plotë fishek"!

Kush "guxon me harru rendin".
Kur kem vargjet e Migjenit.
Për me u çmallë na benë" Asdreni"
Në radhë kam Mjedën, e Shirokën.
"Pa u hamend të bëjnë me puth tokën"!

Të bane me "puqë "ketë tokë Dardane.
"Autokton "dem baba dem!
Ku ka "vdekje ma krenare"?
Se te "vdesë për dheun tim"!

- poezi nga Sahit Shala


- Poezia u dërgua nga SahitShala -

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  237

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019