A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Trimërie

Per Ty O Bacë

Bacë i kombit, djalë, shkua djalit.
Gjoksi i tije, »porsi ballë malit».
Ecën rrugës me «avash».
Kish «mustakun rrafshe» një pashë!
Se për fjalë, e për urtësi.
Gjithë sa te duash me» pa e ndie»!
N 'luftë kur hynte, »shqipja vetë,
plotë, gjerdanë, mbi një xhubletë».
Siç kish ditur “zoti vetë”!
Me zbrit n 'toke ketë “trim me fletë”.
Bashkë me” H amzën” vëlla, e shokë.
Në luftë e këngë janë” kokë me kokë”.
Siç e do, nderi I “vatanit”,
Janë “kreshnikë t 'vatrës t ’Jashari”
Edhe në luftë iu ndihej kënga,
“zh ujë Selman, nuk bane ma nana!
Se kur ngjitej “baca e djali”
Dridhej “kodra, tundej, mali!
Nderi I kombit e “lavdisë”.
«Faqe t 'bardha t 'historisë».
Si” hyjnie” mbi qiell, tek retë!
“Brez me brez, e jetë për jetë”.

- poezi nga Sahit Shala


- Poezia u dërgua nga SahitShala -

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  117

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019