A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për Fëmijët

Beni I Vogël

Beni i vogël nisë, bërtet.
Donë ta blejë, një biçikletë.
Se sot paksa, është mërzit.
Kur nga shkolla, kthenin fëmijët.

Kur pa njërën plotë me lara,
qe mundohej te del e para.
Ec o Benë, tu dhentë e mbara!
Se askush nuk po benë gara.

Kur pa babin qe po vjen.
I ofrohet e rrëmben.
Me dy duar e zuri fort,
e dy fjalë ne vesh ja thotë!

E di babi sa te dua,
He, se q 'kam, për me tregua.
E mbaji ne vete qe sa vjet.
Te ma blesh një biçiklete.

E kur babi e dëgjoi.
I dha fjalë, dhe i premtoi.
Se shumë shpejt do ta gëzoj.
Gushë, e ballë ia ledhatoi!
Iku Beni porsi era,
për tua thëne shokëve, ke dera!

- poezi nga Sahit Shala


- Poezia u dërgua nga SahitShala -

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  556

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019