A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Nentori.

Pak pranvera kish fisnikja
Të besoj, sa ishte e madhe
S'di nga t'shkoja, ku të ikja
Me të parë plakun mjekërbardhë

Ai më vuri dorë mbi kokë
E më pyeti me butësi
-As më thua, o gocë e mbarë
Si ta thonë emrin ty

-Unë,- i thashë,- jam Marigona
Për shumë orë duke qëndisë
Mbi ngjyrë t’gjakut, shqipe t’malit
Për simbol të mëvetësisë

Ra mbi gjunjë, e puthi fort
E shtrëngoi me forcë, në du’r
-Të bekoftë Zoti, o SHQIPONJË
Ty mbi dhé, shqipen n 'flamur

- poezi nga Sahit Shala


- Poezia u dërgua nga SahitShala -

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  14

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019