A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Dashurie

Hajde Sonte.

Sonte mendjen e kam nda,
Se me ka marrë malli me të pa
në Ulqin e n 'Vlorë a n 'Shkodër?
eja bashkë, ta cakërrojmë gotën!

Hajde këtu ku kemi emër.
Gazi e kënga, shkrinë në zemër,
eja sonte, se do gëzohesh,
nesër vonë, e do t 'pendohesh!

Hajde sonte ndërse e n 'Vlorë,
gjithandej, ne diasporë!
Ku këndojnë shqipet, kemi emër,
kënge e gazë i kemi n 'zemër!

Ku këndojnë' 'shqipet'', ka shkoqni!
Cakërrojmë gotat me raki,
flladi i verës po na pret,
hajde zemër, hajde shpejt!

- poezi nga Sahit Shala


- Poezia u dërgua nga SahitShala -

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  60

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019