Dembeli

Ikën dita për merak.
Ulë në karrige, a ne krevat.
"Se ashtu e ka pas fat".
Sepse ndihet shumë "rehat!
S'merr guxim, kush ta bezdis!
Njëmijë fjalë i qet për "grykë".
Madje flet dhe me urti".
Se ka "kokë, edhe burrni".
E me thanë diçka për punë.
Ndihet keq, e nxehet shumë.
Se kështu, shtatin e ka rritë!
Tujë pushua, ditë për ditë.
Nuk "ka kohë" me u mërzit!
Ngrejë "kokën ore mik"!
Se s'është "koha për kamxhik"!
"Punë, punë natë e ditë".
"Të, të shohësh pakëz dritë"

- poezi nga Sahit Shala


- Poezia u dërgua nga SahitShala -

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  4