Kanë Perëndit

Zogjtë nga çdo anë
Fluturojnë lirshëm.
Këngë a cicërime.
Përplot n 'ajri.
Sa do te donte.
Kjo qenia ime.
Atje te shkoja.
"Se paku n 'pleqëri"!
Në Dukagjin kujt.
Si këndon gjani?
Kur vet dhe nata.
Rri gjithë tujë qeshë.
Edhe pse ika.
"Këto vjet te gjata".
Por se do vijë,
Jam plotë me shpresë!
Kurë brengë e malli!
Me behën troç.
S'kam si me be.
Nisi me shkrua.
Për dukagjin
Sa me djeg xhani.
Ne mos ke qenë?
Me beso" mua"!

- poezi nga Sahit Shala


- Poezia u dërgua nga SahitShala -

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  4